Prema najnovijim istraživanjima, dječaci čije su majke tijekom trudnoće bile izložene višim razinama bisfenola A (BPA) imaju šest puta veću vjerojatnost da će im biti dijagnosticiran autizam do svoje 11. godine. BPA, kemikalija koja se koristi za očvršćavanje plastike, danas se može naći gotovo svuda u našem okruženju.
BPA i zdravstveni rizici
Pored povezivanja s autizmom, BPA je također vezan za povećani rizik od pretilosti, astme, dijabetesa i srčanih bolesti. Ova kemikalija, koja se često naziva “kemikalija koja mijenja spolove”, doprinosi hormonalnim poremećajima kod ljudi i životinja.
Uloga aromataze u razvoju mozga
Dr. Anne-Louise Ponsonby, epidemiologinja koja je vodila studiju, ističe važnost razumijevanja bioloških mehanizama. BPA može poremetiti razvoj mozga muškog fetusa tako što utječe na ključni enzim aromatazu. Ovaj enzim je bitan za pretvaranje muških spolnih hormona u neuralne estrogene, što igra ključnu ulogu u regulaciji upala u mozgu.
Utjecaj na razvoj neuronskih funkcija
Neuralni estrogene pomažu u održavanju sinapsi i podržavaju funkciju cijelog živčanog sustava. Mozak, koji koristi otprilike 20 posto zaliha kolesterola za svoja vitalna funkcioniranja, može biti ozbiljno pogođen izloženošću BPA-u.
Ova istraživanja ukazuju na potrebu za daljnjim proučavanjem utjecaja BPA na zdravlje djece, posebno u kontekstu sveprisutnosti ove kemikalije u svakodnevnim proizvodima.