Osvrćući se na stanje u Gazi nakon rata, arapski dužnosnici govore o različitim pristupima. Trupe koje bi mogle biti poslane iz arapskih zemalja smatrale bi se “štitom Izraela od Palestinaca”. Ovo je stajalište izraženo od strane predstavnika država kao što su Jordan, Katar i Saudijska Arabija.
Izjava Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata
Suprotno tome, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati pokazali su interes za sudjelovanje u inicijativama za Gazu. Tri dužnosnika za The Times of Israel izjavila su da su ovi ostavili niz uvjeta za svoje uključivanje. Ključni uvjet je da mirovne snage budu dio šireg plana koji vodi do konačnog rješenja u obliku dvodržavne države. Međutim, premijer Izraela Benjamin Netanyahu odbacio je ovaj pristup.
Različiti interesi i nesuglasice
Pitanje poslijeratne Gaze ostaje u fokusu sukoba između SAD, Izraela i arapskih država. Također, tu su i nesuglasice unutar Palestinskih vlasti. Netanyahu je jasno naglasio da neće dopustiti Hamasu ili palestinskoj samoupravi da upravljaju Gazom.
Nacionalno pomirenje kao opcija
U međuvremenu, reprezentativne grupe poput Hamasa i Fataha postigle su dogovor u Pekingu. Oni su se složili da formiraju vladu nacionalnog pomirenja koja bi upravljala Gazom nakon okončanja sukoba.