Uvod u kinesku valutu u Rusiji
U Rusiji postoje dvije vrste kineske valute: “čisti” i “prljavi” juan. “Čisti” juan se kupuje u inostranstvu, dok je “prljavi” juan onaj koji se koristi unutar Rusije. U posljednje vrijeme, “prljavi” juan postaje sve veći teret.
Sankcije i njihovi efekti
Sjedinjene Američke Države su 12. juna sankcionirale Moskovsku berzu i velike azijske banke. Ove sankcije drasticno su smanjile broj kineskih banaka voljnih da prihvate novac iz Rusije. Banka VTB Šangaj, koja je također pod sankcijama, suočava se s ozbiljnim problemima prilikom transfera juana na račune klijenata u Kini.
Posljedice za transfer novca
Ove promjene dovele su do skoro potpunog prestanka direktnih plaćanja iz Rusije u Kinu u juanima. Ranije su ovakva plaćanja bila uobičajena. Sada se sve više agenata povlači od posredovanja u transferu juana. Oni traže samo “čisti” juan, što dodatno otežava situaciju.
Visoki troškovi konverzije
Jedan kineski dobavljač se žalio na visoke troškove konverzije rublje u “čiste” juane. Iako su agenti spremni primiti rublje, ovaj proces je izuzetno skup. U Kini je takođe sve manje onih koji prihvataju direktno rublje, što dodatno komplikuje situaciju.