Prema najnovijem izvještaju, obnovljivi izvori energije, posebno solarne i vjetroelektrane, bili su značajan izvor električne energije u Evropi. U prvih šest mjeseci 2024. godine, proizveli su 30 posto ukupne struje. Nasuprot tome, proizvodnja iz fosilnih goriva, uključujući naftu, gas i ugalj, pala je na 27 posto.
Zemlje koje vode u tranziciji
Od zemalja koje su postigle ovaj važan pomak, njemačka, mađarska, nizozemska i belgijska su preuzele vodeću ulogu. Ove nacije su prvi put zabilježile veći udio obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji električne energije.
Napredak država članica EU
Deset drugih zemalja članica EU uključuje Švedsku, Francusku, Luksemburg, Španiju, Dansku, Litvaniju, Finsku, Portugal i Austriju, koje su u prethodnim godinama postigle sličan uspjeh. Ovaj trend ukazuje na rastuću predanost Evropske unije prema održivim izvorima energije.
Zemlje koje se suočavaju s izazovima
Ipak, mnoge države poput Bugarske, Estonije, Hrvatske, Slovenije, Malte i drugih još čekaju svoj trenutak tranzicije. Grčka se čini kao zemlja koja je blizu postizanja istog cilja, gdje bi obnovljivi izvori mogli “pretekli” fosilna goriva.
Kako se svijet suočava s klimatskim promjenama, ovakav pomak prema obnovljivim izvorima energije postaje sve važniji. U tom kontekstu, potrebne su brze i efikasne strategije kako bi se omogućila održiva budućnost.