U posljednjem periodu, cijene nafte doživjele su značajne promjene, prvenstveno zbog globalnih zbivanja i političkih tenzija. Naime, barel sirove nafte pojeftinio je zbog očekivanja o mogućem sporazumu o prekidu vatre u Gazi, što bi moglo umanjiti napetosti na Bliskom istoku.
Pad cijena nafte na londonskom i američkom tržištu
Prema podacima sa tržišta, na londonskom tržištu, barel Brenta je pojeftinio za više od jedan posto, te sada iznosi 81.13 dolara. S druge strane, na američkom tržištu, barel WTI nafte je zabilježio veći pad od tri posto, padajući na 77.16 dolara.
Kineska potražnja i njen utjecaj na cijene nafte
Posebno zabrinjavajući podaci dolaze iz Kine, druge najveće svjetske privrede. Ukupni kineski uvoz loživog ulja pao je za 11 posto u prvoj polovini 2024. godine. Stručnjaci, poput Boba Yawgera iz Mizuhu u New Yorku, ističu da slabljenje kineske potražnje direktno utiče na cijene sirove nafte.
Opasnost od deflacije u Kini
Yawger napominje da kineska privreda prijeti ulazak u deflacijski ciklus, što bi moglo dodatno smanjiti potražnju, a time i cijene nafte. “To je otprilike najgori mogući scenarij za zemlju koja je najveći uvoznik sirove nafte na planetu”, zaključuje Yawger.