Borba za hranu je eskalirala u aprilu ove godine kada je Turska pokrenula inicijativu za registraciju naziva doner kao svog “zagarantovanog tradicionalnog specijaliteta” širom Evrope. To bi značilo da bi proizvodnja donera bila dozvoljena samo pod određenim proizvodnim metodama i specifikacijama za meso koje se u njemu koristi.
Njemacka zabrinuta za Doner
Njemačka se protivi ovoj inicijativi tvrdeći da bi to dovelo do velikih birokratskih prepreka i porasta cijena ove veoma popularne hrane. Ukoliko se aplikacija Ankare prihvati, doner bi se mogao praviti isključivo od goveđeg i jagnjećeg mesa “horizontalno isječenog na kotlete debljine 3-5 mm”, dok bi korištenje pilećeg mesa bilo ograničeno, a mljeveno meso potpuno zabranjeno.
Borba za zastitu tradicije
Ulozi su visoki jer se procjenjuje da se godišnja prodaja kebaba u Njemačkoj kreće oko sedam milijardi eura. Svaki treći Nijemac konzumira barem jedan doner mjesečno, ali su cijene veoma porasle posljednjih godina, što je dovelo do zahtjeva za regulisanjem cijena od strane političkih stranaka poput Die Linke.
Doner kao dio kulturnog nasljedja
Jelo doner se smatra sastavnim dijelom turskog “kulinarskog nasljeđa”, a svi procesi proizvodnje, uključujući starost životinja, nož za rezanje i začine za mariniranje mesa bi morali zadovoljiti specifične standarde kako bi se dobila zaštita ovog specijaliteta.