Razlozi takvog stanja mogu se tražiti decenijama unazad. No, ono što je novo jeste aktivno uključivanje Kantona Sarajevo u privremenom rješavanju finansiranja sedam institucija kulture od državnog značaja.
Kako bi pomogao Nacionalnoj biblioteci i ostalim institucijama, kanton Sarajevo usvojio je zakon o privremenom preuzimanju finansiranja plata i doprinosa za radnike sedam institucija kulture. Nacionalna i univerzitetska biblioteka, Zemaljski muzej, Umjetnička galerija, Historijski muzej, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti, Kinoteka Bosne i Hercegovine i Biblioteka za slijepe i slabovidne osobe su obuhvaćene ovim zakonom.
Ministarstvo kulture i sporta preuzelo je odgovornost za sufinansiranje plata i doprinosa za pet institucija, dok je Ministarstvo visokog obrazovanja preuzelo sufinansiranje dvije ustanove – Zemaljskog muzeja i Nacionalne i univerzitetske biblioteke.
Iako je Vlada KS pokrenula razgovore sa svim nivoima vlasti u cilju pronalaženja rješenja za finansiranje Nacionalne biblioteke, postavlja se pitanje zašto je do ovog problema uopće došlo, kada se Kanton Sarajevo zakonski obavezao da će sufinansirati ove institucije.
Rasprava u Vladi KS je oštra u vezi s ovim pitanjem. Kritike na račun premijera Uke stigle su od strane ministra kulture i sporta, Kenana Magode. On je optužio premijera za nedostatak volje da se problem Nacionalne biblioteke riješi i istakao da je ministrica za visoko obrazovanje, Adna Mesihović, u posljednjih nekoliko mjeseci izdvojila velika sredstva za sportske klubove, iako to nije u skladu s njenim djelokrugom.
U svakom slučaju, kanton Sarajevo želi da obezbijedi kako privremeno, tako i trajno finansiranje ovih institucija kulture i čuvanje kulturne baštine koju one predstavljaju za BiH. Razgovori su već pokrenuti sa nadležnim institucijama, a vjeruje se da će se uskoro pronaći rješenje.