Tužilaštvo Kantona Sarajevo je prije više od osam godina pokrenulo istragu protiv grupe ljudi predvođene Alijom Delimustafićem zbog sumnje u nezakonito prometovanje nekretninama. Međutim, suđenje na temelju podigne optužnice započelo je tek nedavno, a postupak je razdvojen zbog odsutnosti sutkinje Fazlagić Pašić, koja je bila nedostupna bh. organima gonjenja.
Sutkinja Fazlagić Pašić se u vrijeme policijske akcije, tokom koje su Delimustafić i drugi uhapšeni, već nalazila u Hrvatskoj, gdje je ostala sve do danas. Iako joj je tada, kao i drugima uhapšenima, određen pritvor, on nije mogao biti sproveden zbog njenog skrivanja u susjednoj zemlji, što je rezultiralo raspisivanjem crvene potjernice. Ova potjernica je nedavno ukinuta, zajedno sa odlukom o pritvoru.
U novembru 2023. godine, Fazlagić Pašić je putem svoje advokatice Belme Balijagić Džuho podnijela prijedlog Kantonalnom sudu Kantona Sarajevo za ukidanje pritvora i određivanje jemstva, kako bi imala slobodan pristup sudu i mogla iznijeti svoju stranu priče. Sud je prihvatio njen prijedlog za jemstvo u maju ove godine, te se bivša sutkinja Fazlagić Pašić planira vratiti u Bosnu i Hercegovinu kako bi prisustvovala ročištu povodom izjašnjavanja o krivici.
Advokatica Balijagić Džuho potvrdila je da je bivšoj sutkinji određena mjera zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, naglašavajući da mediji nisu tačno izvijestili o kućnom pritvoru. U optužnici se navodi da se sutkinju Fazlagić Pašić tereti za zloupotrebu službenog položaja, donošenje nezakonitih presuda na temelju falsificiranih dokumenata i lažnih isprava, omogućavajući tako sebi i bliskim osobama iz optužnice stjecanje ciljanih nekretnina na području Kantona Sarajevo.
Suđenje bivšoj sutkinji i ostalim optuženima trebalo bi pružiti pravdu i razjasniti događaje koji se godinama istražuju. Ovo slučaj podsjeća na važnost neovisnosti pravosudnog sistema i brzog suđenja kako bi se osigurala pravednost za sve strane uključene u postupak.