Pristupanje Finske i Švedske NATO-u kao odgovor na potpunu invaziju ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu u februaru 2022. znači da je Baltičko more okruženo članicama vojnog saveza, što je potaknulo neke promatrače da ga nazovu “jezerom NATO-a”.
Napetosti između država članica NATO-a, uključujući Španiju, i Rusije na visokoj su razini usred rata u Ukrajini. Američki predsjednik Joe Biden upozorio je u decembru da će njegov ruski kolega Putin napasti NATO.
Snimku F-18 i Su-30 podijelio je na X, nekadašnjem Twitteru, Babak Taghvaee, avionski novinar i povjesničar. Prikazuje “bliski susret” dvaju aviona iznad Baltika.
“Videozapis koji je snimio navigator višenamjenskog borbenog aviona Su-30SM Ruske mornaričke avijacije iznad Baltičkog mora prikazuje njihov bliski susret s nečim što izgleda kao borbeni avion EF-18A Hornet španske ratne avijacije koji su nedavno sudjelovali u misijama nadzora nad baltičkim zrakom (letjeli iz Šiauliaija, Litvanija)”, napisao je Taghvaee kasno u ponedjeljak.
Postoje neke sumnje o tome kojem savezniku u NATO-u pripada F-18, pa se nagađa i da bi to mogao biti finski avion.
NATO je u aprilu objavio da su Španija i Portugal rasporedili borbene odrede u sklopu misije s ciljem “osiguranja neba” iznad Baltičkog mora koja će trajati do kraja srpnja.
Ovaj potez Finske i Švedske pridružiti se NATO-u osnažuje vojnu prisutnost saveza u regiji. Baltičko more sada postaje “jezero NATO-a”, pod okriljem vojnog saveza koji je svjesan rastućih prijetnji s istoka.
Pristupanje Finske i Švedske NATO-u šalje snažnu poruku Rusiji i ukupnoj međunarodnoj zajednici o odlučnosti članica saveza da brane svoje interese i regionalnu sigurnost.
Ovo pridruživanje također stvara veću sigurnost za finski i švedski narod, koji su sada dio snažnog vojnog saveza koji pruža kolektivnu obranu.
Pitanja kojem savezniku F-18 pripada i dalje su otvorena, ali s ovim potezom, Finska pokazuje da je spremna za snažniju regionalnu sigurnost u suradnji s NATO-om.