Petak, 22 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeVijestiSvijetFBI preuzima ulogu glavnog istražitelja atentata na Donalda Trampa

FBI preuzima ulogu glavnog istražitelja atentata na Donalda Trampa

U iznenadnom preokretu, FBI je preuzeo ulogu glavnih istražitelja atentata na bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Donalda Trampa. Dok Amerika traži odgovore, Tajna služba radi na identifikaciji “šta se dogodilo, kako se dogodilo, i kako možemo spriječiti tako nešto u budućnosti.”

Kimberli Čitl, šefica Tajne službe, bit će pozvana da svjedoči pred komisijom Predstavničkog doma američkog Kongresa 22. jula. Još uvijek nije jasno kako je osumnjičeni napadač, Tomas Metju Kruks, dobio pristup krovu zgrade udaljene više od 130 metara od Trampa. Prema izvorima upoznatim sa operacijama Tajne službe, krov je bio ranjiva tačka koja je već bila poznata kao sigurnosni propust.

Upitno je kako je Kruks mogao imati direktan pogled na Trampa, te je sekretar za unutrašnju bezbednost, Alehandro Majorkas, izjavio da će nezavisni organi detaljno proučiti incident i dati preporuke Tajnoj službi.

Jedan svjedok pucnjave je ispričao BBC-ju kako je sa drugima primijetio Kruksa na krovu s puškom i odmah alarmirao policiju. Međutim, napadač je nekoliko minuta slobodno hodao prije nego što je otvorio vatru, a potom je i sam bio ubijen.

Specijalni agent FBI Kevin Rodžek priznao je da je iznenađujuće da je napadač mogao započeti pucnjavu. Ova informacija baca sumnju na efektivnost obezbjeđenja, posebno jer je Kruks već bio na radaru zvaničnika zaduženih za provođenje zakona.

Napadač se uspeo na krov “sekundarnog prstena” područja kojim nije patrolirala Tajna služba, već lokalna i državna policija. Bivši agenti Tajne službe su naglasili da je za takav događaj neophodan plan i saradnja s lokalnim jedinicama, dok se postavlja pitanje koliko je brzo i efikasno Tajna služba reagovala na ovaj incident.

Bivši predsjedavajući nadzornog odbora Predstavničkog doma, Džejson Čafec, je naveo da je Tajna služba bila previše raširena i da lokalna policija nije bila adekvatno obučena da obezbijedi događaj kao što je bio ovaj.

Tajna služba je negirala optužbe da je odbila zahtjev Trampovog tima za pojačanim obezbjeđenjem prije skupa, ali su mediji objavili poruke u kojima su bivši službenici postavljali pitanje kako je napadaču dozvoljeno da se približi Trampu.

Agenti koji su štitili bivšeg predsjednika dobili su pohvale, ali ostaje pitanje da li su bili dovoljno brzi da ga odvedu na sigurno. Na snimku se vidi kako agenti formiraju štit oko Trampa odmah nakon pucnjave, ali zatim zastaju jer je Tramp tražio da obuje cipele. Ovo izaziva spekulacije o brzoj reakciji i postoji mišljenje da su agenti trebali biti brži i odvesti bivšeg predsjednika na sigurno.

Incident stavlja Tajnu službu pod dodatni pritisak i postavlja pitanja o efikasnosti njihovog rada. Nezavisna istraga FBI-ja će pružiti jasniju sliku o sigurnosnim propustima i odgovornosti koje postoje u ovom slučaju.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -