Na Međunarodni dan sjećanja i sjećanja na UN, Sjedinjene Američke Države izražavaju svoju solidarnost sa žrtvama genocida u Srebrenici prije 29 godina. Američki državni sekretar Antony Blinken istakao je važnost priznavanja i osude genocida, te je osudio negiranje tog zločina.
“Na ovaj poseban dan, žalimo za žrtvama genocida u Srebrenici i stojimo uz narode Bosne i Hercegovine protiv negiranja genocida. Važno je da se osude takvi zločini kako bi se pravda zadovoljila i postiglo pomirenje”, izjavio je Blinken.
Osim toga, američki ambasador Michael Murpy posjetio je danas Srebrenicu kako bi izrazio solidarnost sa žrtvama genocida. U Potočarima, gdje se nalazi Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, ambasador Murpy je izrazio svoje saučešće preživjelima i porodicama koje i dalje tuguju za svojim voljenima.
“Dok stojeći ovdje razmišljam o strašnim zločinima protiv čovječnosti koji su se dogodili ovde prije 29 godina, odajem počast hrabrim ljudima koji se nesebično bore da svijetu i budućim generacijama otkriju istinu o onome što se dogodilo u i oko Srebrenice 1995. godine”, izjavio je američki ambasador.
Genocid u Srebrenici 1995. godine predstavlja jedan od najstrašnijih zločina u evropskoj istoriji nakon Drugog svjetskog rata. Oko 8.000 nevinih muškaraca i dječaka bosanskih muslimana ubijeno je zbog svoje vjere. Svake godine, Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici obilježava se kako bi se podsjetilo na taj tragični događaj i kako bi se osiguralo da se takvi zločini više nikada ne ponove.
Međunarodna podrška u osudi genocida i pružanje podrške preživjelim i porodicama žrtava od ključne je važnosti za postizanje pravde i pomirenja u Bosni i Hercegovini. Posjeta američkog ambasadora Srebrenici šalje jasnu poruku da je međunarodna zajednica i dalje opredijeljena za suočavanje s istinom i pružanje podrške žrtvama genocida.