Hvalevrijedno je koristiti prirodnu i organsku kozmetiku za njegu kože, međutim, ljeti neke biljne supstance mogu biti dvosjekli mač. Iako je prirodna kozmetika zdrava za našu kožu, postoje molekule biljaka koje postaju fototoksične pod utjecajem UV zračenja. To može rezultirati crvenilom, edemom, urtikarijom ili hiperpigmentacijom.
Najjače fototoksično djelovanje imaju ulja bergamota, grejpa, limuna, limete i gorke naranče. Manje rizična su eterična ulja mandarine i slatke naranče. Rjeđe korištena, ali također fototoksična su eterična ulja anđelike i limunovca. Također, biljno ulje poput gospine trave ili kantariona sadrži fototoksičnu tvar hipericin.
Proizvodi koji se ispiru nisu problematični ako sadrže ove sastojke, ali kreme za lice, losioni za tijelo i dezodoransi mogu biti potencijalno opasni. Prema zakonskoj regulativi, kozmetički proizvodi koji se ne ispiru ne bi smjeli sadržavati više od 0,5-1 posto fototoksičnih ulja.
Izbjegavanje sunca ili solarija najmanje 10-12 sati nakon primjene fototoksičnih ulja može pomoći u izbjegavanju štetnih posljedica. Također, potrebno je provjeriti deklaraciju proizvoda i tražiti one s FCF-free eteričnim uljima koja su bez fototoksičnih supstanci.
Važno je biti svjestan potencijalnih rizika i pažljivo odabrati prirodnu kozmetiku, posebno tijekom ljetnih mjeseci.