Dokument o “mirnom razdruživanju” je i službeno upućen u proceduru Narodne skupštine Republike Srpske, a zakazana je i 14. posebna sjednica samo zbog ovog dokumenta. Međutim, sjednica nije održana. Ipak, dok se javnost pita da li će Tužilaštvo BIH poduzeti hitne mjere, iz državnog tužilaštva jednostavno ne žele dati odgovor na ovo pitanje.
Prema članu 156. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, pokušaj promjene ustavnog poretka zemlje može se kazniti zatvorom najmanje pet godina. Budući da je dokument o “mirnom razdruživanju” u proceduri i predviđa secesiju jednog od dva bh. entiteta, postavlja se pitanje da li to predstavlja kršenje ovog dijela zakona.
Narodna skupština RS je krenula sa procedurom upućivanja dokumenta, ali sjednica na kojoj je trebalo biti raspravljano o njemu nije održana. Dok se čeka na dalje korake, naglasak se stavlja na činjenicu da državno tužilaštvo ne daje konkretan odgovor da li su poduzeli radnje u vezi sa ovim dokumentom.
Iako je riječ “pokuša” ključna u formulaciji člana 156 Krivičnog zakona BiH, što bi značilo da samo puštanje dokumenta u zakonodavnu proceduru predstavlja kršenje, izostanak odgovora Tužilaštva dodatno izaziva nejasnoću i sumnju u postupanje pravosudnih institucija.
Situacija oko dokumenta o “mirnom razdruživanju” i reakcija Tužilaštva BIH nastavlja da izaziva rasprave i polemike u javnosti. Ostaje da se vidi da li će tužilaštvo poduzeti mjere u skladu sa zakonom ili će se situacija dalje komplicirati.