Obično oluje u ranoj sezoni ne ukazuju na ono što će se dogoditi kasnije jer potrebni atmosferski uslovi za snažne oluje još nisu uspostavljeni. Ali Beryl je razbila taj kalup, piše CNN.
“Uobičajeno, olujne aktivnosti u ranoj sezoni ne govore nam mnogo o tome šta će se dešavati u ostalom vremenu”, rekao je za CNN Phil Klotzbach, stručnjak za uragane i istraživač sa Univerziteta Colorado State. “Ali, kada su oluje jake u tropskom Atlantiku i istočnim Karibima, to obično predstavlja preteču veoma prometne sezone”, dodao je.
Najprometniji dio sezone uragana na Atlantiku obično ne počinje do sredine augusta i dostiže vrhunac u septembru, ali Beryl – koji se prvobitno formirao krajem juna – ponašao se kao da je već najprometniji dio. Voda kroz koju je Beryl jurio bila je topla koliko bi trebala biti u septembru, pa se ponašao kao septembarski uragan.
To je nešto na šta su prognostičari upozoravali da bi se moglo dogoditi i prije početka sezone.
Uragan Beryl ne zaobilazi ni meksičku obalu, rušeći sve pred sobom. Jedna od posebno uznemirujućih posljedica je strah koji je zavlači među psi. Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca su zabrinuti za svoje četvoronožne prijatelje, znajući da su njihovi životi također ugroženi.
Beryl je pravi primjer kako se priroda može iznenada promijeniti i ugroziti ono što smatramo ustaljenim. Ova oluja može biti upozorenje da se pripremimo za neobične vremenske pojave u narednim mjesecima.
Stručnjaci upozoravaju da snažne oluje u ranoj sezoni mogu biti predznak turbulentne uraganske sezone. Stoga, građani i nadležne institucije trebaju biti u stanju pripravnosti i preduzeti mjere zaštite kako bi zaštitili živote i imovinu.
Uragan Beryl pustoši Atlantik i ruši ustaljene sezonske predikcije, pokazujući da priroda ne priznaje naše kalendare i prognoze. Uvijek je bolje biti spreman za najgore, nego se suočavati s posljedicama nepripremljenosti.