Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama zakonodavnih, izvršnih i sudskih organa vlasti, javnih ustanova, institucija i drugih pravnih lica na području Federacije Bosne i Hercegovine. Također, na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH, a medijske kuće su dužne prilagoditi svoje programske sadržaje. Ova odluka se donosi izražavanja saučešća i suosjećanja s porodicama žrtava te sjećanja na genocid u Srebrenici.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike najavilo je da će se u četvrtak, 11. jula, održati kolektivna dženaza za identifikovane žrtve genocida u Srebrenici. Ovaj događaj će se održati kao dio obilježavanja godišnjice ovog strašnog događaja, a žrtve će biti pokopane na memorijalnom mezarju u Potočarima.
Pozivajući građane koji su u mogućnosti, ministarstvo je najavilo da će se kolona tabuta s posmrtnim ostacima kretati 9. jula u 10 sati iz Visokog prema Srebrenici. Kolona će proći kroz Ilijaš, Vogošću i Sarajevo, a pozivaju se ljudi da pruže svoj posljednji pozdrav žrtvama.
Srebrenica je simbol stradanja i nepravde, te važan dio naše kolektivne memorije. Obilježavanje genocida i posljednjeg počivališta žrtava prilika su da se prisjetimo njihove patnje i da pružimo podršku njihovim porodicama.
[SEO]genocid u Srbrenici, Dan žalosti, kolektivna dženaza, memorijalni mezarje, obilježavanje, stradanje, podrška porodicama žrtava[/SEO]