Ruski predsjednik Vladimir Putin iznio je zahtjev za potpunom demilitarizacijom Ukrajine kao preduslov za prekid vatre, što se može protumačiti kao Putinova želja da se Ukrajina preda. Ovaj zahtjev je istaknut tokom samita u Kazahstanu, gdje je Putin odbacio sve mogućnosti za pregovore o prekidu vatre.
Međunarodni institut za strateške studije (ISW) upozorava da bi Rusija iskoristila prekid vatre kako bi obnovila i proširila svoju vojsku za buduće agresije na teritoriju Ukrajine. Prema izvještajima iz organizacije, “Putin je jasno odbacio rusko učešće u bilo kakvim pregovorima o prekidu rata, tražeći demilitarizaciju Ukrajine kao uvjet. Ovim zahtjevom efektivno se traži predaja Ukrajine prije bilo kakvog prekida vatre.”
Ovaj najnoviji razvoj situacije između Rusije i Ukrajine dodatno pogoršava već napetu situaciju na istoku Ukrajine. Izgledi za sklapanje bilo kakvog dogovora između dvije zemlje sve su manji, a stanovništvo na terenu sada se suočava s neizvjesnom budućnošću.
Ukrajina je više puta izrazila svoju spremnost za pregovore o prekidu vatre i postizanje mirnog rješenja, ali zahtjev za potpunom demilitarizacijom predstavlja narušavanje svih dosadašnjih pregovaračkih uvjeta. Pitanje koje sada stoji jeste kako će se situacija dalje razvijati, te kakve će biti posljedice ovih zahtjevima za stanovništvo i stabilnost regije.
Sve oči su sada uprte u međunarodnu zajednicu i njihovu sposobnost da pronađu mirno rješenje. Međunarodni pritisak na Rusiju će se sigurno povećati, kao i potreba za diplomatskim kanalima kako bi se postigla politička stabilnost na ovim područjima.
U međuvremenu, stanovništvo Ukrajine ostaje u strahu i neizvjesnosti, suočeno s ovim zahtjevom za predajom zemlje. Neizvjesnost budućnosti ovih regija i brojne ljudske tragedije samo su neki od tragičnih rezultata ovog sukoba između Rusije i Ukrajine.