Analiza objava na društvenim mrežama može otkriti znakove depresije mjesecima prije kliničkih testiranja, pokazalo je istraživanje provedeno na Univerzitetu “Stony Brook” u Njujorku, obavljeno uz pomoć sofisticiranog softvera.
Studija je otkrila da osobe s većim rizikom od depresije često koriste prvo lice jednine u svojim objavama, te češće pišu o svojim osjećajima, usamljenosti i fizičkom bolu.
Depresija je globalni zdravstveni problem koji pogađa milione ljudi širom svijeta. Prema podacima prikupljenim u Sjedinjenim Američkim Državama, depresija je prisutna kod šest posto osoba, dok manje od polovine osoba s depresijom dobiva potrebnu terapiju.
Studija je analizirala hiljade objava na društvenim mrežama, uključujući Facebook, Twitter i Instagram, kako bi identifikovala društvene signale depresije kod korisnika. Korišteni softver je analizirao jezik korišten u objavama, kao i korištenje ključnih riječi i fraza koje se često pojavljuju kod osoba s većim rizikom od depresije.
Ova nova metoda analize objava na društvenim mrežama može pružiti dodatnu podršku u dijagnosticiranju i rano prepoznavanje depresije, te može biti značajan korak u prevenciji i adekvatnom liječenju ove mentalne bolesti. Identifikacija osoba s većim rizikom od depresije putem društvenih mreža omogućava da se tim osobama pruži podrška i usmjeri ih prema potrebnoj terapiji i stručnoj pomoći.
Međutim, važno je napomenuti da analiza objava na društvenim mrežama nije zamjena za kliničke testove i stručnu dijagnozu. Ona može poslužiti kao dodatan alat za upućivanje osoba na daljnje preglede i terapiju.
Stručnjaci se nadaju da će ova nova metoda analize društvenih mreža biti korištena u budućnosti kako bi se pružila podrška i olakšalo otkrivanje depresije među korisnicima društvenih mreža.
[![Saznaj više](http://www.informativniportal.ba/saznaj%20vise)](http://www.informativniportal.ba/saznaj%20vise)