Nakon šest mjeseci predsjedavanja Belgije, Mađarska preuzima poziciju predsjedavajuće Evropske unije, što je izazvalo većinom zabrinutost širom Starog kontinenta. Mađarska, pod vlašću premijera Viktora Orbana već skoro 15 godina, poznata je po anti-migrantskim stavovima i evroskeptičnim pogledima, te snažnim vezama s Vladimirom Putinom.
Na domaćem frontu, vladavina Orbana zabrinjava zbog dobrih odnosa s Miloradom Dodikom, predsjednikom entiteta Republika Srpska u BiH. Orban i njegovi istomišljenici podržavaju secesionističke ideje lidera SNSD-a, te mu čak pružaju finansijsku podršku. Smatra se da Mađarska koči ozbiljniji pristup EU po pitanju sankcionisanja Dodika i sličnih aktera u BiH.
Međutim, predsjedavanje EU ne znači da Mađarska ima nadmoć nad drugim državama članicama. Odluke se donose konsenzusom, gdje je potreban pozitivan glas svih premijera i predsjednika država članica. Mađarska može postavljati agendu i odlučivati o prioritetima i temama za raspravu na sastancima relevantnih EU tijela u narednih šest mjeseci.
Zabrinutost za stanje u EU u narednom periodu zahtijeva pažnju, ali također je važno razumjeti da predsjedavanje EU nije apsolutna moć, već odgovornost koju države članice dijele. Ishodi rasprava i donošenje odluka u narednim mjesecima pokazat će kako će Mađarska iskoristiti svoju poziciju i utjecaj na budućnost EU.