Sve veći broj kibernetičkih prevara nameće potrebu da budemo oprezni pri primanju i otvaranju različitih poruka. Često se takve prevare događaju putem telefona, e-pošte ili tekstualnih poruka, pa je važno educirati sebe kako biste prepoznali znakove prevara i zaštitili svoje podatke.
Reader's Digest izdvaja nekoliko primjera poruka koje biste trebali odmah izbrisati ukoliko ih primite. Jedan od takvih primjera je poruka od “poznatog” poznanika koji vas nikada niste upoznali. Prevaranti se ponekad pretvaraju da vas poznaju kako bi vas namamili, pa je važno biti sumnjičav i ne klikati na nepoznate linkove.
Još jedan trik prevaranata je slanje lažnih poruka o problemima s pošiljkom. Ove poruke često sadrže zahtjev za potvrdom adrese za isporuku kroz poveznicu. Međutim, klik na ovu poveznicu može dovesti do krađe vašeg identiteta ili zlonamjernog softvera na vašem uređaju. Stoga je važno biti oprezan i provjeriti autentičnost takvih poruka prije nego što reagujete.
Kriminalci se često predstavljaju kao zaposlenici banaka i traže osjetljive podatke od vas. Važno je zapamtiti da banka nikada neće tražiti vaše lozinke, PINove ili druge povjerljive podatke putem poruka. Ako dobijete sumnjivu poruku, najbolje je kontaktirati banku putem službenog kanala komunikacije kako biste provjerili njihovu autentičnost.
Još jedan uobičajeni trik prevaranata je slanje poruka o osvojenoj nagradi. Ako niste sudjelovali ni u kakvim konkursima, nemojte klikati na linkove jer to može dovesti do preuzimanja zlonamjernog softvera. Budite sumnjičavi prema porukama koje obećavaju nagrade bez ikakvog prethodnog angažmana sa vaše strane.
Također, prevaranti često koriste taktiku obavještavanja o problemima s vašom karticom. Izmišljaju situacije poput privremeno zaključane kartice kako bi vas naveli da kliknete na poveznicu. Nemojte odgovarati na takve poruke i ne dajte lične ili računske podatke putem e-pošte, telefonskih poziva ili tekstualnih poruka.
Kako biste se najbolje zaštitili, izbjegavajte otvaranje sumnjivih poveznica ili poruka od nepoznatih osoba. Ako niste sigurni o autentičnosti poruke, provjerite informacije putem službenih kanala komunikacije ili otiđite u instituciju koju poruka navodi kako biste se informisali o određenoj situaciji. Važno je biti uvijek na oprezu i zaštititi svoje podatke od kibernetičkih prevara.