Postoji mnogo mitova i dezinformacija o tome kako treba održavati baterije naših pametnih telefona. Jedna od najčešćih zabuna je da punjenje telefona tokom cijele noći može skratiti životni vijek baterije. Međutim, istina je nešto drugačija.
Mnogi vjeruju da ostavljanje telefona na punjaču tokom cijele noći može dovesti do preopterećenja baterije, ali pametni telefoni su dizajnirani da se automatski isključe kada se baterija napuni do 100%. Onda kada baterija padne na 99%, telefon će polako ponovno započeti punjenje kako bi ostao na 100%. Ovaj mehanizam sprječava preopterećenje baterije i omogućava joj optimalan životni vijek.
Druga česta zabluda je da će baterija trajati duže ako je uvijek ispraznimo do kraja prije punjenja. Međutim, stručnjaci kažu da je optimalno za dugovječnost baterije napuniti je kada dostigne nivo od 20-30%. Isprazniti je do kraja prije punjenja neće produžiti njen vijek trajanja.
Također je važno napomenuti da držanje telefona na hladnim površinama dok se puni može imati negativne efekte na bateriju. Kada se telefon puni na hladnim površinama, može se stvoriti metalni litijum u baterijama, što može oštetiti njihov rad.
Ukratko, punjenje telefona tokom cijele noći ne skraćuje životni vijek baterije, ali postoji nekoliko preporuka kako je najbolje održavati. Punite je kada dostigne 20-30%, izbjegavajte držanje na hladnim površinama i redovito je održavajte. Tako će baterija vašeg pametnog telefona duže trajati i bit ćete sigurni da će vam telefon biti uvijek spreman za upotrebu.