Beč je ponovo na vrhu Economistove rang-liste, zadržavajući tako titulu najboljeg grada za život na svijetu. Ova austrijska metropola osvojila je maksimalan broj bodova (100) u četiri od pet kategorija ocjenjivanja, dok je u kategoriji kultura i okoliš osvojila visokih 93,5 bodova.
Jedini razlog zbog kojeg Beč nije dobio maksimalan broj bodova u kategoriji kultura i okoliš je nedostatak velikih sportskih događaja, iako je i dalje prepoznat kao grad s bogatom kulturnom scenom. U ukupnom zbiru, Beč je osvojio izvrsnih 98,4 boda, potvrđujući svoj status kao lider u kvaliteti života.
Među prvih pet gradova po kvaliteti života nalaze se još tri evropska grada – Kopenhagen, Cirih i Ženeva. Economist ih predstavlja kao gradove sa skromnim brojem stanovnika, niskom stopom kriminala i dobro razvijenim javnim prijevozom.
Na vrhu liste deset najboljih gradova za život su, redom: Beč, Kopenhagen, Cirih, Melbourne, Calgary, Ženeva, Sydney, Vancouver, Osaka i Auckland.
S druge strane, na dnu poretka se nalazi ratom razoreni Damask s samo 30,7 bodova. Zanimljivo je da je Damask već sedam godina zaredom na posljednjem mjestu ove liste. Deset najlošije pozicioniranih gradova su: Caracas, Kijev, Port Moresby, Harare, Daka, Karachi, Lagos, Algiers, Tripoli i Damask.
Beograd je jedini grad iz bivše Jugoslavije koji je uvršten na Economistovu listu, i to negdje između 70. i 80. mjesta. Ova pozicija naglašava Beogradov kontinuirani napredak u pogledu kvalitete života i privlačnosti za međunarodne investicije.