Džulijan Asanž, osnivač “Wikileaksa”, izašao je iz zatvora nakon što su američke vlasti odustale od zahtjeva za njegovo izručenje iz Velike Britanije. Nakon postizanja sporazuma o priznanju krivice, Asanž će biti osuđen na kaznu od 62 mjeseca zatvora, što je jednako vremenu koje je već proveo iza rešetaka. Kada sudija prihvati priznanje krivice, Asanž će biti slobodan da se vrati u Australiju, svoju zemlju rođenja.
Nakon više od pet godina provedenih u izolaciji, Asanž će se ponovo spojiti sa suprugom i djecom, koji su ga poznavali samo iza zatvorskih rešetaka. Odlučujuće ročište za izjašnjavanje o krivici i izricanje kazne zakazano je za srijedu ujutro na Sjevernim Marijanskim otocima.
Asanž je gonjen zbog objavljivanja povjerljivih vojnih zapisa koje je dobio od bivše analitičarke vojne obavještajne službe Čelsi Mening. On je suočen s 18 tačaka optužnice za navodno kršenje zakona, prijeteći mu zatvorska kazna od 175 godina. Međutim, postojale su male šanse da bude osuđen na maksimalnu kaznu.
Predsjednik Džo Bajden i australijska vlada su aludirali na mogući dogovor, iako su se FBI i Ministarstvo pravde protivili bilo kakvom dogovoru bez Asanžovog priznanja krivice. Prošlog mjeseca britanski sud je presudio da Asanž ima pravo na žalbu protiv izručenja SAD, pobjeđujući u višegodišnjoj borbi kako bi izbjegao krivično gonjenje.
Asanževa sloboda nakon izlaska iz zatvora označava kraj jednog poglavlja njegove kontroverzne priče, ali i postavlja pitanje o granici između novinarstva i ilegalnog objavljivanja povjerljivih informacija.