Petak, 22 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeSvijetEgipat, SAD i Egipat u višemjesečnim pregovorima o primirju u Gazi

Egipat, SAD i Egipat u višemjesečnim pregovorima o primirju u Gazi

Zaljevska država, Egipat i Sjedinjene Američke Države već neko vrijeme sudjeluju u dugotrajnim pregovorima o postizanju primirja između Izraela i pokreta Hamas u Gazi. Pregovori se fokusiraju na razmjenu zarobljenika i dostavu humanitarne pomoći koja je očajnički potrebna stanovništvu ove ratom razorene enklave.

Katarski premijer i ministar vanjskih poslova Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani izjavio je da su postignuti određeni napretci u pregovorima proteklih dana. On je istakao da je uloženo mnogo napora u pokušaju da se postigne sporazum o primirju i razmjeni zarobljenika između dvije zaraćene strane. Osim sedmodnevne pauze u novembru, tokom koje su oslobođeni talci s obje strane, nisu zabilježeni prekidi u borbama od početka rata u oktobru prošle godine.

Pregovori su zasnovani na planu koji je američki predsjednik Joe Biden predstavio krajem maja ove godine. Plan poziva na izraelsko povlačenje iz “glavnih naseljenih mjesta” u Gazi i postizanje šestosedmičnog prekida vatre. Taj prekid vatre bi mogao biti produžen ukoliko posrednicima bude potrebno više vremena za postizanje trajnog dogovora.

Unatoč napredku u pregovorima, katarski premijer je naglasio da još uvijek nije pronađeno rješenje koje je najbliže onome što je predstavljeno u planu. Ipak, strane nastavljaju sa naporima i pregovorima u nadi da će postići sporazum koji će doprinijeti miru u Gazi i olakšati patnje stanovništva koje je ostalo bez osnovnih životnih potrepština.

Ova vijest privlači pažnju svjetske javnosti s obzirom na značaj regije Bliskog istoka i dugotrajnost konflikta između Izraela i Palestine. Mnoge organizacije i države su pozvale na postizanje mirnog rješenja i okončanje patnji civila u Gazi. Nadamo se da će trud i pregovori dovešti do postizanja sporazuma koji će donijeti stabilnost i sigurnost ovom području.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -