Danas je održana prezentacija istraživanja o posljedicama uvođenja zabrane rada nedjeljom u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). Na prezentaciji su predstavljena predviđanja šta bi donošenje ovakve mjere značilo za ekonomiju u Federaciji BiH.
Zastupnik Stranke za BiH u Parlamentu FBiH, Admir Čavalić, izjavio je da je ovo prva studija te vrste u BiH. Upozorio je da mjera koja se predlaže ne uvodi neradnu nedjelju, već zabranjuje rad nedjeljom samo za otprilike pet posto radnika u državi. Također je naglasio da većina zemalja u Evropskoj uniji pokušava deregulirati rad nedjeljom.
Benjamin Nurkić, član Ustavne komisije Parlamenta FBiH, istakao je da intencija zakonodavca ne korespondira sa zaštitom prava radnika, jer neradna nedjelja ne garantuje da radnici neće raditi nedjeljom. Također je napomenuo da je Sud pravde EU proglasio uvođenje neradne nedjelje neusklađenim sa standardima EU.
Studija koju je proveo autor Damir Bećirović pokazuje da većina ispitanika podržava neradnu nedjelju kako bi se družili s porodicom. Međutim, istraživanje je pokazalo da bi veliki broj ispitanika ipak radio nedjeljom ako se nadnica poveća za 50 posto.
Analiza ukazuje da je Zakon o radu, a ne Zakon o unutrašnjoj trgovini, odgovarajući okvir za regulisanje pitanja rada nedjeljom u trgovinama u Federaciji BiH. Uvođenje zabrane rada nedjeljom može imati negativne posljedice na ekonomiju i male biznise.
Iako je važno da se zaštite radnička prava, treba pažljivo razmotriti sve aspekte i moguće posljedice prije donošenja odluke o regulisanju rada nedjeljom.