Na pitanje do kad će predstavnici vlasti iz Republike Srpske negirati genocid, šef Misije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, Johann Sattler, izjavio je da su se stvari lagano popravile. U saradnji sa njemačkim tužiteljima, provedeno je nekoliko dana rada sa tužiocima u Sarajevu, a planira se njihov ponovni dolazak. Iako trenutno nemamo veliki broj optužnica, očekuje se da će se taj broj povećati kako se bude radilo na integraciji sa Evropskom unijom.
Serge Brammertz, glavni tužilac Međunarodnog krivičnog tribunala u Hagu, upravo je podnio izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a u kojem je navedeno kako postoji ogroman broj, blizu 400 kandidata za suđenje u cjelokupnom regionu koji su imali udjela u zločinima u Bosni i Hercegovini. Ovo je još jedan snažan argument za procesuiranje i kažnjavanje odgovornih za ratne zločine.
Sattler je istakao da može obećati samo ono što može uraditi sam, ali je naglasio da je ovo pitanje koje se tiče cjelokupnog društva i institucija u Bosni i Hercegovini. Ključno je da se nevoljko rade na ovim optužnicama i poručio je da institucije na domaćem i međunarodnom nivou moraju zajedno raditi na ovim pitanjima. Sattler je posebno istakao svoju odluku o Izbornom zakonu kojom je onemogućeno da osuđeni ratni zločinci mogu biti kandidati na izborima.
Također, Sattler se osvrnuo i na nelegalno obilježavanje Dana RS-a 9. januara, ističući da je značaj ovog datuma opao. Nastavak rada na suočavanju sa prošlošću, kažnjavanju ratnih zločinaca i pomirenju svih naroda u Bosni i Hercegovini treba biti prioritet kako bi se osigurala održiva i sigurna budućnost za sve građane.
Ove vijesti su važne, kako za institucionalno jačanje Bosne i Hercegovine, tako i za njen put ka članstvu u Evropskoj uniji. Potrebno je da se politički predstavnici suoče sa prošlošću i preuzmu odgovornost za svoje postupke. Samo tako možemo stvoriti društvo koje će biti pravedno, demokratsko i prosperitetno za sve građane.