Na dvodnevnom samitu koji je organiziran na zahtjev Ukrajine, predstavnici više od 100 država okupili su se s ciljem pronalaska platforme za budući dijalog o postizanju pravičnog i trajnog mira u Ukrajini. Na samitu su prisutni visoki zvaničnici iz zemalja članica EU, G7, nekoliko zemalja članica G20 i BRICS-a, kao i predstavnici tri međunarodne organizacije – UN, OSCE i Vijeće Evrope. Također, predstavnici Vatikana i Carigradske patrijaršije također su prisutni.
Glavni cilj samita je postići zajedničko razumijevanje o načinima za postizanje mira u Ukrajini u skladu s međunarodnim zakonom i Poveljom Ujedinjenih nacija. Također, fokus je na razvijanju konkretnih koraka za uključivanje Rusije u mirovni proces.
Ovaj samit ima veliki značaj, s obzirom na broj prisutnih država i organizacija. Okupljeni predstavnici imaju priliku razmijeniti stavove, razgovarati o mogućim rješenjima i dogovoriti se o daljnjim koracima za postizanje mira u Ukrajini. S obzirom na trenutno stanje u regiji, odluke i pregovori koji će se održati na samitu mogli bi imati dalekosežne posljedice.
S obzirom na razna politička stajališta među prisutnim zemljama, pronalazak zajedničkog jezika bit će izazov. Međutim, ova inicijativa pokazuje da međunarodna zajednica prepoznaje potrebu za mirnom rezolucijom situacije u Ukrajini i da je spremna pružiti podršku u postizanju tog cilja.
Samit o miru u Ukrajini predstavlja važan korak ka pronalasku rješenja za konflikt koji već godinama traje. Svi prisutni na samitu imaju zajednički interes da se okonča nasilje i uspostavi mirna situacija u regiji. Očekuje se da će samit rezultirati konkretnim dogovorima i planovima za daljnje akcije.
Pojedini analitičari ističu da uspjeh ovog samita će značajno utjecati na stabilnost u regiji, ali i na međunarodne odnose. Očekuje se da će se nastaviti dijalog nakon samita, te da će međunarodna zajednica pružiti sveobuhvatnu podršku u postizanju trajnog mira u Ukrajini.