Mnogi od nas su upoznati s osjećajem borbe da ostanu budni, možda drijemajući tokom gledanja filmova ili serija, ali nažalost ponekad nas umor savlada i zaspimo. Ovo je sasvim normalna pojava, posebno ako smo nedavno postali roditelji, pod povećanim stresom ili imamo previše obaveza.
Međutim, kada se suočimo s ekstremnim umorom, to može biti znak upozorenja da nešto nije u redu i da je potrebno posjetiti ljekara. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) ističe da je povremeni umor normalan, ali ako je stalni umor prisutan, to bi mogao biti pokazatelj nekog osnovnog zdravstvenog problema.
Uzroci konstantnog umora mogu biti mnogobrojni. Nedostatak sna, nezdrav način života, visok nivo stresa, depresija, hormonalne promjene, bolesti kao što je gripa, određeni tretmani i lijekovi mogu izazvati umor i iscrpljenost. Međutim, postoje i manje poznata stanja koja mogu biti uzroci hroničnog umora.
Jedno od tih stanja je apneja za vrijeme spavanja. Ovo stanje karakteriše prekidanje disanja tokom spavanja zbog suženja dišnih puteva. Identifikacija izvora pretjeranog umora može biti teška. Međutim, liječenje apneje je ključno jer može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su visoki krvni pritisak, dijabetes, srčane bolesti ili depresija.
Također, istraživanja su pokazala da partner može prepoznati Alzheimerovu bolest prije ljekara. Promjene u ponašanju, pamćenju i raspoloženju mogu biti rani znakovi bolesti. Zato je važno da partneri budu svjesni ovih promjena i da obavijeste ljekara kako bi se što ranije započelo liječenje.
Ukoliko se suočite s konstantnim umorom i iscrpljenošću, važno je obratiti se ljekaru radi pregleda. Ovo su samo neki od mogućih uzroka, ali samo stručnjak može pružiti odgovarajuću dijagnozu i liječenje.
Ukratko, pretjerani umor može biti signal za nešto ozbiljnije. Ako se suočite s tim, nemojte ignorisati simptome, već se obratite ljekaru kako biste dobili odgovarajuću pomoć i brigu koja vam je potrebna.