Ponedjeljak, 25 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHUznemirujuće stanje sigurnosti u Kantonu Sarajevo: Stručnjaci upozoravaju na narušene društvene vrijednosti...

Uznemirujuće stanje sigurnosti u Kantonu Sarajevo: Stručnjaci upozoravaju na narušene društvene vrijednosti i nedostatak kontrole

Direktor Centra za sigurnosne studije, Denis Hadžović, izjavio je za “Avaz” da su društvene vrijednosti u Kantonu Sarajevo urušene, a pojedinci sve češće pribjegavaju neprimjerenim metodama kako bi ostvarili pravdu. Iako statistički podaci policijskih organa pokazuju pozitivan trend, građani i dalje osjećaju uznemirenost i strah.

Hadžović ističe da percepcija građana o nedostatku sigurnosti mora biti prioritet, te da se moraju razmatrati uzroci koji su doveli do ovog stanja. U poratnom periodu, društvo je zapostavljeno, što je uzrokovalo nakupljanje različitih problema. Policija i pravosuđe se bave posljedicama, ali to nije dovoljno za suočavanje sa sve većim izazovima koji nas svakodnevno pogađaju.

Prema riječima Hadžovića, policija bi trebala djelovati preventivno, uz angažman ostalih institucija kao što su obitelj, obrazovanje, socijalni rad, inspekcije i zdravstvo. Sve ove strukture društva trebaju zajednički raditi na rješavanju uzroka problema kako bi se dugoročno poboljšala sigurnosna situacija.

“Avaz” je kontaktirao i jednog drugog stručnjaka za sigurnost, Sandija Dizdarevića, koji također ističe da je kontrola izgubljena, a poluge su popustile. Kako Dizdarević navodi, građani ne osjećaju sigurno, a to je alarmantan problem koji se ne smije ignorirati.

Uzimajući u obzir zabrinjavajuće stanje sigurnosti u Kantonu Sarajevo, jasno je da se mora poduzeti konkretne korake kako bi se obnovile društvene vrijednosti i uspostavila adekvatna kontrola. Odnosno, preventivno djelovanje policije, uz suradnju ostalih institucija društva, treba biti prioritet u cilju stvaranja sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane.

Pravilno rješavanje uzroka problema, umjesto fokusiranja samo na posljedice, ključno je za saniranje ovakvih situacija. Obitelj, obrazovanje, socijalni rad, inspekcije, zdravstvo, ali i sami građani, svi trebaju biti uključeni u rješavanje sigurnosnih izazova koji nas sve više zahvaćaju.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -