Jedna od najčešćih pojava u trudnoći je bol u leđima, koja pogađa preko 70 posto žena. Ova neugodna pojava može biti izuzetno neprijatna, ali postoji nekoliko načina na koje se može ublažiti.
Promjene držanja tokom trudnoće mogu uzrokovati bolove u leđima, jer rast maternice mijenja težište tijela. Hormonalne promjene također mogu smanjiti podršku leđa i izazvati nelagodu. Dodatno, stres trudnoće može dovesti do napetosti mišića i povećati bolove u leđima.
Da biste ublažili bolove, važno je izbjegavati podizanje teških predmeta i održavati pravilno držanje. Spavanje na boku uz korištenje jastuka između koljena može pružiti potporu leđima. Nošenje potporne obuće i odjevnih predmeta za podršku trbuha također može pomoći u smanjenju opterećenja leđnih mišića.
Prenatalna masaža je također preporučljiva za ublažavanje bolova u leđima i opuštanje. Osim toga, sigurne aktivnosti poput fizikalne terapije, plivanja, aerobika u vodi i joge mogu pomoći u održavanju zdravlja i ublažavanju bolova.
Važno je napomenuti da je intenzitet aktivnosti potrebno ograničiti na blagi ili umjereni nivo, te se posavjetovati s liječnikom prije početka novih vježbi. Također, rasterećenje išijadičnog živca kroz specifična istezanja može smanjiti pritisak na živac.
U slučaju jačih bolova ili dugotrajnih tegoba, neophodno je obratiti se liječniku. Također, treba odmah potražiti pomoć ukoliko bol prati vaginalno krvarenje, jak bol u trbuhu ili temperatura.
Spinalna dekompresija se ne preporučuje tokom trudnoće, ali masaža i fizikalna terapija su sigurne opcije. Korištenje jastučića za grijanje na najnižoj razini, umotanog u peškir, također može pomoći u ublažavanju bolova.
Uključivanje ovih metoda i savjeta može značajno pomoći u ublažavanju bolova u leđima tokom trudnoće i omogućiti trudnicama da se osjećaju udobnije i opuštenije.