Šalva Papuashvili, predsjednik Gruzije, potpisao je kontroverzan zakon nakon što je zakonodavno tijelo, pod kontrolom vladajuće stranke Gruzijski san, odbacilo veto predsjednice Salome Zourabichvili. Nacrt zakona, koji je Parlament odobrio prošlog mjeseca, zahtijeva od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih grupa da se registruju kao “ostvarivači interesa strane sile” ako primaju više od 20% svojih sredstava iz inostranstva.
Predsjednica Zourabichvili stavila je veto na zakon, optužujući vladajuću stranku da ugrožava budućnost zemlje i “ometa put ka punopravnom članstvu u slobodnom i demokratskom svijetu”. Međutim, vladajuća stranka zaobisšla je veto i usvojila zakon.
Vlada tvrdi da je zakon neophodan kako bi se zaustavilo ono što smatra štetnim stranim akterima koji pokušavaju destabilizovati državu od 3,7 miliona stanovnika. Međutim, mnogi gruzijski novinari i aktivisti kažu da je pravi cilj zakona stigmatizacija i ograničavanje slobode govora pred parlamentarne izbore koji su zakazani za oktobar.
Protivnici zakona osudili su ga kao “ruski zakon” zbog sličnosti sa mjerama koje je Kremlin sproveo protiv nezavisnih medija, neprofitnih organizacija i aktivista. Oni tvrde da je ovakva mjera možda pokrenuta kako bi se osujetile Gruzije šanse dalje integracije sa Zapadom.
Premijer Irakli Kobakhidze odbacio je kritike zakona kao “nepotrebne emocije koje imaju samo vještačku osnovu”. Ova situacija izazvala je zabrinutost među novinarima, aktivistima i nevladinim organizacijama, koji se pitaju kako će zakon uticati na slobodu izražavanja i slobodu nevladinih organizacija u zemlji. Ostaje da se vidi kako će se ova situacija dalje razvijati i koje će posljedice imati na demokratiju u Gruziji.