Utisci svjedoka su zaista potresni. Svi izbjeglice, bez obzira na svoje porijeklo, svjedoče o nasilju koje su doživjele od strane hrvatske policije. Ne samo da su pretrpjeli fizičke povrede poput posjekotina i ugriza pasa, već su mnogi izgubili svoje telefone i obuću tokom protjerivanja nazad preko granice. Ovu je zapanjujuću priču otkrila Shoura Hashemi-Zehetner, šefica Amnesty International Austria.
Ona smatra da Evropska unija treba pružiti perspektivu migrantima, jer su im oni potrebni. Bez obzira odakle dolaze, bilo da su iz ratom pogođenih područja ili zemalja kao što je Maroko, njihove priče su vrlo slične – žele sigurnost, posao i perspektivu. Svi migranti s kojima je Amnesty razgovarao izražavaju motivaciju za radom i uspjeli su preživjeti izuzetno teške situacije na putu prema Bosni i Hercegovini. Hashemi postavlja pitanje zašto se ne daje šansa tim ljudima, zašto im se ne pruža obuka za poslove u kojima već sada postoji velika potražnja za radnom snagom.
Amnesty International također hvale humanost običnih ljudi i rad humanitarnih organizacija u BiH. Shoura Hashemi-Zehetner je posjetila inkluzivnu kuhinju Diakonije i Crvenog križa u Bihaću, kao i kamp Lipa, gdje se susrela s ministrom za ljudska prava i izbjeglice Sevlidom Hurtićem.
Ova situacija naglašava potrebu za humanitarnim djelovanjem i podrškom izbjeglicama. Evropska unija se suočava s demografskim promjenama i manjkom radne snage, pa zašto ne dati izbjeglicama priliku da doprinesu društvu i pronađu svoju perspektivu unutar EU? Ovo su ključna pitanja koja nam nameće Shoura Hashemi-Zehetner i koja traže hitnu pažnju i rješenja.