Hipertenzija ili povišen krvni pritisak spada među najčešće bolesti današnjice. Projekcije pokazuju da će se broj oboljelih od ove bolesti nastaviti povećavati u budućnosti. Krvni pritisak je sila kojom krv u krvnim žilama tiska na zidove istih. Normalan krvni pritisak omogućava normalan protok krvi kroz tijelo, što je ključno za dostavu kisika i hranjivih materija do organa.
Prema riječima prof. dr. sc. med. Jasmina Čaluka, internista kardiologa, pad pritiska dovodi do kolapsa cirkulacije i smanjenja protoka krvi u tijelu, što remeti funkcije organa. On naglašava da je važno održavati normalan nivo pritiska u tijelu.
Većina slučajeva hipertenzije je nepoznatog uzroka, a manje od 5 posto su sekundarne hipertenzije nastale zbog raznih poremećaja. Dr. Čaluk navodi da pacijenti mogu promijeniti svoj životni stil kako bi kontrolisali pritisak. U nekim slučajevima, promjena prehrane, redovna fizička aktivnost, kontrolisanje tjelesne težine i izbjegavanje stresa mogu biti dovoljni za održavanje normalnog pritiska, ali kod većine pacijenata će biti potrebni lijekovi.
U cilju pronalaženja metoda za trajno izlječenje hipertenzije, razvija se nova metoda liječenja – kateterska ablacija renalne arterije. Ova metoda podrazumijeva unošenje katetera u bubrežnu arteriju i deaktiviranje nervnih vlakana koja obavijaju arteriju. Vjeruje se da ovi nervi povećavaju pritisak i da bi njihova deaktivacija mogla sniziti pritisak.
Ova metoda je još u eksperimentalnoj fazi, ali se ulažu veliki napori da se dođe do konkretnih rezultata. Ako se pokaže kao uspješna, kateterska ablacija renalne arterije mogla bi značajno promijeniti tretman pacijenata oboljelih od hipertenzije.
U završnoj fazi, ova metoda pruža nadu pacijentima da će se ubuduće liječiti s manje lijekova i s manje nuspojava. Uz daljnja istraživanja i poboljšanja, kateterska ablacija renalne arterije bi mogla postati nova alternativa u liječenju hipertenzije.