Aida Džiho, profesorica bosanskog jezika u jednoj mostarskoj školi, suočava se s izazovom nemogućnosti štednje, iako joj je plaća nešto viša od prosječne u Federaciji BiH. Ova situacija izaziva šok Džiho, a još više kada znamo da građani BiH na ime štednje u bankama posjeduju čak 14,1 milijardu KM.
Ova neusklađenost između primanja prosvjetnih radnika i visoke štednje građana, koja se povećavala posljednjih sedam do osam godina, pokazuje značajan jaz u ekonomskom standardu. Berislav Kutle, ekonomski analitičar, napominje da nema tačnih podataka o broju štediša, ali ističe da veći broj građana ima više računa u različitim bankama.
Igor Gavran, ekonomski stručnjak, ukazuje na sve veći jaz između bogatih i siromašnih. Političari i visoka klasa ljudi imaju visoke prihode s malo rada, dok penzioneri, slabo plaćeni radnici i nezaposleni nemaju mogućnost povećanja štednje.
Marin Bago, predsjednik Udruženja za unapređenje kvaliteta življenja “Futura”, iznenađen je iznosom štednje građana i ističe važnost provjere da li je riječ o oročenoj štednji, koja je neisplativa za većinu.
Iako se štednja građana povećava, brojni građani suočavaju se s niskim primanjima, što čini ekonomsku situaciju u BiH sve težom.