Ujedinjene nacije su usvojile Rezoluciju o uspostavljanju Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, sa velikom podrškom međunarodne zajednice. Od 103 glasova, 84 članice Ujedinjenih nacija su glasale za usvajanje rezolucije, dok je samo 19 bilo protiv.
Na evropskom kontinentu, većina država je podržala rezoluciju, dok je Srbija ostala usamljena na strani država koje su se protivile. Srbija se našla u društvu samo četiri druge zemlje – Mađarske, Rusije, Bjelorusije i Monaka, koje su također glasale protiv Rezolucije. Grčka, Kipar i Slovačka su ostale suzdržane.
Ovaj rezultat stavlja Srbiju u gotovo apsolutnu izolaciju u Evropi. Njen stav se poklapa sa režimima lidera kao što su Vladimir Putin, Aleksandar Lukašenko i Viktor Orban, čime se dodatno naglašava njen nedostatak demokratskih vrijednosti.
Suzdržane države, Slovačka, Grčka i Kipar, iako nisu pomogle Srbiji u sprječavanju usvajanja rezolucije, otkrivaju nedostatak moralne osnove u svojim postupcima. Njihov očigledni nedostatak podrške za osudu genocida u Srebrenici šalje pogrešnu poruku međunarodnoj zajednici.
Srbija je proklamovala svoj cilj članstva u Evropskoj uniji, ali njeni postupci i glasanje protiv rezolucije ukazuju na faktor nedostatka demokratije. Umjesto da podrže borbu protiv genocida i promoviraju ljudska prava, Srbija je na istoj talasnoj dužini sa nedemokratskim režimima na istoku.
Ovaj rezultat povlači ozbiljna pitanja o stvarnoj predanosti Srbije demokratskim vrijednostima i njenoj evropskoj integraciji.