U Bosni i Hercegovini se sve češće javljaju slučajevi nasilja, kao što je nedavno ubistvo i samoubistvo u Tuzli. Stručnjaci upozoravaju da je agresivno ponašanje postalo normalizirano, a društvene mreže igraju ključnu ulogu u ovom problemu.
Psihoterapeutkinja Amra Bajraktarević ističe da društvene mreže omogućavaju pojedincima da vide detalje nasilnih događaja i da to podiže adrenalin kod ljudi. Ova vrsta otvorenosti stvara opterećenje i očekivanja, što rezultira sve većim nasiljem u verbalnom i fizičkom obliku. Bajraktarević također ističe nedostatak sistema za kažnjavanje i nedovoljnu podršku ljudima koji su izloženi nasilju.
Govoreći o različitim vrstama agresivnog ponašanja, Bajraktarević naglašava važnost razumijevanja različitih oblika nasilja. Navodi da postoje različiti tipovi i podtipovi-agresora te da je važno da se ne generalizira ova pojava. Agresivno ponašanje je evoluiralo, pa tako sada imamo slučajeve majki koje ubijaju svoju djecu, što je alarmantan trend.
Strah je također jedan od faktora koji doprinosi nasilju. Bajraktarević upozorava da su mnogi ljudi u BiH izloženi političkim manipulacijama, a strah od potencijalnih sukoba koristi se kao sredstvo kontrole i zaštite političkih interesa. Poziva ljude da se ne daju uvući u ovu manipulaciju i da se usmjere na konstruktivne aktivnosti koje mogu promijeniti svoje okruženje.
Da bi se riješio ovaj porast nasilja, neophodno je uspostaviti bolji organizacijski sistem koji će podržati žrtve i kažnjavati počinitelje. Također, važno je educirati ljude o konstruktivnom suočavanju sa strahom te promovirati vrijednosti solidarnosti i humanosti.
Nasilje ne smije postati sastavni dio naših života. Potrebno je da zajedno radimo na stvaranju sigurnog i harmoničnog društva.