Turistička industrija Crne Gore suočava se sa nekoliko ključnih problema koji usporavaju njen razvoj. Prema riječima Gorana Županovića, predsjednika Udruženja hotelijera i turističkih agencija Crne Gore, jedan od ključnih problema je nedostatak koordinacije između akademskog sektora i tržišta rada.
Drugi problem je visok trošak privatnog smještaja i ugostiteljskih usluga u odnosu na njihovu percepiranu kvalitetu. Ovaj problem utječe na ugled Crne Gore kao turističke destinacije i može odbiti visokoplatežne goste.
Treći problem je nedovoljna infrastruktura, posebno nedostatak avio dostupnosti. Kako Županović naglašava, avio putovanja su dominantan način dolaska turista u Crnu Goru, međutim, postoji veliki prostor za poboljšanje u ovom segmentu.
Nedostatak visokoplatežnih turista također predstavlja problem. Prema Županovićevim riječima, najprofitabilniji turisti su poslovni gosti, što zahtijeva izgradnju hotela sa kongresnim salama. Također, sport je još jedan segment koji bi trebao biti razvijen, kao što su istraživanja Međunarodnog olimpijskog komiteta pokazala da čak 92 posto turista potiče iz sportske sfere.
Trenutno, samo 25 posto smještajnih kapaciteta u Crnoj Gori su hoteli, što zahtijeva promjenu u strukturi smještaja kako bi se privukli različiti segmenti turista.
U međuvremenu, Ministarstvo turizma Crne Gore traži od Ministarstva vanjskih poslova da uspostavi privremeni vizni režim za dolazak turista iz Saudijske Arabije, Kazahstana, Uzbekistana, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Armenije koji su prepoznati kao visokoplatežni gosti.
Ukoliko se ovi problemi ne riješe, Crna Gora može izgubiti konkurenciju na tržištu turizma i propustiti priliku za dalji razvoj ove privredne grane.