U Mostaru je nedavno održan prvi Međunarodni simpozij iz oblasti dječije neurologije pod nazivom “Novi trendovi u neurologiji”. Simpozij je organizovala turska zdravstvena grupacija “Medical Park” i okupio je stručnjake iz različitih dijelova svijeta koji su imali priliku da se povežu, razmijene ideje i doprinesu napretku u ovoj važnoj oblasti medicine.
Tokom događaja, 28 eminentnih stručnjaka iz oblasti dječije neurologije iz više zemalja svijeta održalo je predavanja na teme kao što su tvrdokorne epilepsije, teški oblici cerebralne paralize i autizam. Jedan od predavača, doktor David Neubauer s Univerziteta u Ljubljani, istakao je značaj razmjene iskustava s kolegama iz drugih dijelova Evrope kako bi se sagledale prednosti i slabosti u različitim državama i zdravstvenim sistemima.
Također, doktor Neubauer je najavio skori referendum u Sloveniji na kojem će se građani izjasniti o budućoj upotrebi medicinskog kanabisa. On je istakao da je medicinski kanabis vrlo efektivan za liječenje određenih neuroloških problema kod djece, poput epilepsije, ali da je važno imati registrovan kanabis kako bi se proučile sve njegove koristi.
Predstavnica “Medical Parka”, Emina Ihtijarević, naglasila je važnost novih trendova u neurologiji i multidisciplinarnog pristupa liječenju. Ona je istakla da sve više pacijenata koji se bore s epilepsijom i autizmom dolazi u Tursku kako bi primili tretmane kao što su duboka vakus stimulacija i transplantacija matičnih ćelija.
Pomoćnik ministra zdravstva FBiH, Goran Čerkez, istakao je porast broja djece s neurološkim oboljenjima kao visok rizik za cjelokupno stanovništvo. On je naglasio važnost rane detekcije i intervencije te uključivanje roditelja u liječenje djece.
Docent Zdravko Kuzman, voditelj Odjela neuropedijatrije u SKB Mostar, izrazio je zadovoljstvo što je simpozij održan u Mostaru i istakao da će razmjena iskustava i znanja vrhunskih stručnjaka doprinijeti liječenju djece u toj regiji.
Na simpozijumu je također predstavnik kompanije “Medical Park”, doktor Sait Ozturk, govorio o terapiji koja se primjenjuje kod pacijenata s epilepsijom otpornom na lijekove. On je izrazio zadovoljstvo organizacijom simpozijuma i izrazio spremnost za daljnju saradnju s ljekarima iz Bosne i Hercegovine.
Ovaj simpozijum je bio značajan događaj za medicinsku zajednicu u Mostaru i regiji, pružajući stručnjacima priliku da razmijene najnovija saznanja i doprinesu poboljšanju liječenja neuroloških problema kod djece.