Sedam jedinki srebrenopruge napuhače (Lagocephalus sceleratus) je primijećeno u ponedjeljak kod otoka Ceja u Medulinskom zaljevu, a jedna je uhvaćena i prenesena u Centar za istraživanje mora Rovinj. Srebrenopruga napuhača je riba koja sadrži izuzetno potentan otrov tetrodotoksin koji može izazvati ozbiljne zdravstvene tegobe i čak dovesti do smrti ako se konzumira. Tetrodotoksin se najviše koncentrira u gonadama i jetri ribe, ali se može naći i na koži.
Ova vrsta ribe je invazivna, a spada u tzv. lesepsijske migrante, koje putem Sueckog kanala dolaze iz Crvenog mora i naseljavaju Sredozemlje. Uobičajeno stanište srebrenoprugih napuhača su tropski predjeli Indijskog i Tihog okeana.
Osim što predstavlja opasnost za ljude koji konzumiraju ovu ribu, napuhače imaju i negativan utjecaj na lokalnu biološku raznolikost i ribarstvo. Zbog svoje grabljivosti i nedostatka prirodnih neprijatelja, ova vrsta ribe oštećuje ribarske mreže kako bi došla do svoje hrane, kidajući mamce i udice.
Zbog svoje karakteristične napuhanosti, koju napuhače postižu unošenjem velike količine vode (pa čak i zraka kad je to potrebno), ova riba je teško jestiva i predstavlja loš izbor za konzumaciju. Biolozi vjeruju da su napuhače razvile ovu sposobnost kako bi se zaštitile od grabljivaca. Umjesto bijega, one se pretvaraju u kuglu koja je nekoliko puta veća od njihove normalne veličine.
Važno je da se lokalno stanovništvo i ribari upoznaju sa opasnostima i potencijalnim posljedicama konzumacije ove ribe. Nadležne institucije i stručnjaci trebaju poduzeti mjere kako bi se ograničila prisutnost srebrenoprugih napuhača i osigurala sigurnost ljudi i ribarske industrije u ovom području.