Građani Bosne i Hercegovine koji su imali privremeni boravak u Turskoj na osnovu kupljene nekretnine, suočili su se sa gubitkom tog statusa. Do sada su bh. državljani bez problema dobijali privremeni boravak na period od godinu ili dvije, na osnovu kupovine nekretnine. Međutim, migracione politike Turske su se pojačale, što je rezultiralo većim zahtjevima i složenijim procedurama.
Nekada je za dobijanje boravka cijena nekretnine trebala biti minimalno 75.000 eura, ali ta cifra se povećavala iz godine u godinu. Sada je minimalni iznos oko 250.000 eura. Međutim, u nekim općinama su se već popunile kvote za strance, što znači da čak i ako imate nekretninu veće vrijednosti, možete ostati bez privremenog boravka. Ova situacija posebno pogađa one koji su kupili nekretninu čija se vrijednost povećala od trenutka kada su dobili privremeni boravak.
Kršenje mjera također može dovesti do gubitka boravka i deportacije. Turska vrši rigorozne kontrole, pa se prati ulazak i izlazak iz zemlje. Također, građani sa prijavljenim boravkom na zahtjev vlasti trebaju pokazati ličnu kartu. Ako je nemaju ili je istekla, bit će deportirani. Oni koji su već dobili državljanstvo će teže izgubiti svoj status, ali oni koji tek apliciraju mogu biti odbijeni.
Ograničenje za dobijanje boravišne dozvole u Turskoj ne samo da predstavlja prepreku za bh. građane koji su uložili u nekretnine, već i povredu naših historijskih veza sa Turskom. Ovo pitanje zahtijeva ne samo političko rješenje, već i angažman naših diplomata kako bi zaštitili interese građana BiH. Procjenjuje se da je oko 10.000 ljudi iz BiH uložilo oko milijardu eura samo u nekretnine u Alanji.
Situacija izaziva razočarenje među građanima BiH koji su se oslanjali na privremeni boravak u Turskoj na osnovu kupljene nekretnine. Nadamo se da će se ova pitanja razriješiti i da će bh. građani koji su uložili u Tursku dobiti pravičan tretman i zaštitu svojih interesa.