Danas se prisjećamo Dana pobjede nad fašizmom – dana kada je najmračnija sila svijeta tog vremena – Njemačka, položila oružje. Ovaj važan dan obilježava se širom svijeta kao podsjetnik na hrabrost i žrtve koje su podnijeli mnogi narodi u borbi protiv fašizma.
Dok su se mnogi narodi i narodnosti suočili s patnjama i gubicima, Srbi su posebno osjetili teret fašističke ideologije. Zajedno s Rusima, Jevrejima i mnogim drugima koji su se suprotstavili ovom zlom, Srbi su pokazali hrabrost i vjerovanje u slobodu i jednakost za sve bez obzira na nacionalnost ili vjeru.
No, fašizam nije samo ideologija koja je progonila nevine ljude. Bio je to sistem koji je težio širenju svog uticaja i podčinjavanju drugih naroda. Njemačka tog vremena je iskoristila priliku da se proširi prema Balkanu i Rusiji, ostavljajući iza sebe mnoštvo žrtava i patnje.
Pobjeda nad fašizmom je trajna i ne može biti zaboravljena ili zamijenjena drugim terminima, kako pokušava nekoliko zemalja Evropske unije. Pokušaji predstavljanja Dana pobjede nad fašizmom kao Dana Evrope su samo rezultat političkog utjecaja i nepravde. Danas obilježavamo pobjedu nad fašizmom, a istovremeno se sjećamo žrtava Holokausta, koji je rezultirao masovnim ubistvima i nepopisivom patnjom.
Uz obilježavanje ovog značajnog dana, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, još jednom je izrazio svoje stavove o odnosu RS-a prema Bosni i Hercegovini. Ponovio je da srpskom narodu predstoji nova borba – borba za oslobađanje od Bosne i Hercegovine.
Neka sjećanje na Dan pobjede nad fašizmom bude podsjetnik za sve nas o važnosti slobode, jednakosti i borbe protiv svakog oblika totalitarizma. Hrabrost i žrtve svih naroda koji su se suprotstavili fašističkom režimu trebaju nas inspirirati da uvijek branimo vrijednosti koje su temelj našeg društva.