Na jajniku se mogu naći različite vrste tumora, što je rezultat njegove građe i funkcije u organizmu. Uobičajeno, jajnik proizvodi veliki broj folikula koji su zapravo male funkcionalne ciste, a koje se prskaju tokom ovulacijskog perioda i oslobađaju jajnu stanicu. Međutim, ukoliko folikul ne prsne i nastavi rasti preko 70 milimetara, to se smatra patološkom promjenom.
Tumorima slične formacije ili retencione ciste nastaju iz folikula ili ostataka žutog tijela i mogu biti posljedica hormonskih poremećaja, cirkulacijskih problema ili upala. Benigni tumori jajnika rastu slobodno na peteljci koja služi kao protok hrane putem krvnih žila. Zbog tog slobodnog rasta, ovi tumori mogu zauzimati veliki prostor u karlici ili abdomenu.
Jedan od komplikacija benignih tumora jajnika je njihov uvrtanje oko peteljke, što uzrokuje prekid cirkulacije i može dovesti do nekroze i gangrene. Ruptura ciste u abdomenu također može uzrokovati slična stanja.
Operativni zahvat je najčešći oblik terapije za benigni tumor jajnika. Ipak, postoji nekoliko specifičnosti u vezi s odabirom procedure, a to uključuje dob pacijentice i njenu reproduktivnu historiju. Kod žena koje nisu rađale, cilj operacije je sačuvati što više zdravog tkiva jajnika. Kod starijih pacijentica koje su završile s rađanjem, postupak može biti radikalniji, ovisno o općem zdravstvenom stanju i intraoperativnom nalazu.
Važno je da se benigni tumori jajnika pravovremeno dijagnosticiraju i tretiraju kako bi se izbjegle moguće komplikacije i očuvalo reproduktivno zdravlje pacijentica.