Ukupan obim trgovinske razmjene Bosne i Hercegovine u prvom kvartalu ove godine iznosio je 10,9 milijardi KM, što je manje za 308,7 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine, pokazuje analiza Vanjskotrgovinske komore BiH. Vrijednost izvoza je iznosila 3,95 milijarde KM, što je za čak 560 miliona KM manje u odnosu na period januar – mart 2023. S druge strane, uvoz je nastavio rasti i iznosio je 6,94 milijarde KM, veći za 252 miliona KM u odnosu na prvi kvartal prošle godine.
Istaknuto je zabrinutost što pad industrijske proizvodnje, posebno u Republici Srpskoj, ne zabrinjava nikoga. Ekonomistkinja Svetlana Cenić naglašava da se pad izvoza ne može pravdati samo manjom potražnjom na tržištu EU. Ona ističe da je industrija u Federaciji BiH jača te da izvoznici ne negoduju jer ipak ne pada potražnja za kvalitetnim proizvodima. Međutim, podaci o zemljama s kojima najviše trgujemo ukazuju na probleme u domaćoj proizvodnji. Mogući razlog pada izvoza nije manja potražnja u inozemstvu, već manja ponuda kod nas.
Nova politička kriza, tenzije i prijetnje sukobima dodatno će unazaditi bh. ekonomiju i otežati život građanima. Cenić upozorava da takve politike, igre i manipulacije doprinose stanju u kojem neće biti napretka ni prosperiteta. Pad domaćih investicija posebno je zabrinjavajući, jer svako ulaganje u proizvodnju donosi dugoročne rezultate.
Posljedice nesigurnosti već se osjete u svakodnevnom životu, ali i privredi. Neophodno je da se političke i ekonomske strukture fokusiraju na rješavanje problema i stvaranje povoljnog ambijenta za poslovanje. Samo tako će se ostvariti stabilan rast ekonomije i poboljšati životni standard građana.