Sve veće političke opcije u Bosni i Hercegovini izražavaju zajednički stav o opozivu ambasadora koji ne odgovaraju njihovim političkim interesima. Ovaj trend je zapažen u recentnim pozivima za opoziv ambasadora Mlinarević Sopta, Lagumdžija, Vujića i Tegeltije.
Martina Mlinarević Sopta, imenovana od strane Željka Komšića kao ambasadorica BiH za Češku Republiku i Slovačku, postala je meta kritika od strane članova HDZ-a BiH zbog njenih negativnih komentara o politici ove stranke i lideru Draganu Čoviću.
Sa druge strane, predstavnici vlasti u entitetu Republika Srpska zahtijevaju opoziv stalnog ambasadora BiH pri Ujedinjenim nacijama, Zlatka Lagumdžije, zbog njegovog rada na rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Članica Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, najavljuje čak i krivičnu prijavu protiv Lagumdžije.
Isto tako, neke političke stranke sa sjedištem u FBiH su predložile opoziv ambasadora BiH pri UN-u u Ženevi, Bojana Vujića. Vujić je na sjednici Vijeća za ljudska prava UN, neutemeljeno optužio državu koju predstavlja da je najopasniji izvor terorizma u Evropi.
Također, imenovanje Milana Tegeltije za konzula u Rijeci, izazvalo je kritike članova Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića i Željka Komšića, zbog njihovog glasanja “za” po ovom pitanju.
Ovi primjeri jasno pokazuju da sve veće političke stranke u BiH, iz različitih razloga, podržavaju opoziv ambasadora. Međutim, ova inicijativa bi mogla dovesti do blokade u budućnosti prilikom imenovanja članova Državnog odbora za kadrovska pitanja.