Petak, 22 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHPoteškoće na Balkanu: Iseljavanje i nedostatak vojnika utiču na stabilnost regije

Poteškoće na Balkanu: Iseljavanje i nedostatak vojnika utiču na stabilnost regije

Njemačke novine Frankfurter Allgemeine Zeitung ističu poteškoće koje se javljaju u balkanskim zemljama zbog iseljavanja stanovništva i pada nataliteta, dok istovremeno dolazi doseljavanje iz Azije na koje ove zemlje nisu pripremljene. Autor Mihael Martens upozorava na problem nedostatka vojnika u ovim zemljama, što može dovesti do nestabilnosti. Primjer je dat za Srbiju, koja je u posljednjim godinama provela intenzivan proces naoružavanja, ali je problem što nedostaju obučene vojne posade za upravljanje tim tehnički složenim sistemima, poput tenkova i raketnih sistema. Ovaj nedostatak se dijelom može pripisati odlasku oficira u privatni sektor i sve manjem interesovanju mladih za vojni poziv. Također, iseljavanje iz regiona samo pogoršava ovaj problem jer zemlje Balkana nisu dovoljno atraktivne da zadrže svoje stanovništvo ili privuku nove migrante.
Autor članka upoređuje situaciju u Srbiji sa Rumunijom i Bugarskom, članicama EU, gdje se uspješno smanjuje iseljavanje iz velikih gradova. Međutim, situacija na Zapadnom Balkanu, koji još uvijek nije član EU, nije tako pozitivna. Mladi ljudi u ovim zemljama još uvijek smatraju iseljavanje kao najbolju opciju za svoj životni put.
Nedostatak stanovništva ima i negativan uticaj na zapadne investitore, jer za veće projekte u sektorima sa većim brojem radne snage jednostavno nema dovoljno radnika. To primorava kompanije da dovoze radnu snagu iz drugih dijelova svijeta, poput Filipina. Ostali primjeri koje navodi Frankfurter Allgemeine Zeitung su Beogradski gradski prevoz koji zapošljava vozače autobusa iz Indije ili Šri Lanke, jer nema dovoljno domaćih radnika, te Kosovo koje je avionima dovezlo radnike iz Bangladeša za veće projekte. Ova nova stvarnost, sa dolaskom doseljenika iz Azije i Afrike, stavlja balkanske zemlje pred velike izazove, jer će ovi doseljenici rađati djecu, mijenjati izgled gradova i uvoditi svoje tradicije i kulture. Ovo može izazvati konflikte, pogotovo jer političari u regiji kasno shvataju ozbiljnost demografskog problema.
Da bi se očuvala ekonomska stabilnost, potrebno je prihvatiti činjenicu da je ovo regija koja se suočava sa imigracijom. Balkan je već multietnički regija, ali je važno priznati da ovo područje mora postati destinacija za doseljenike kako bi se regulisao demografski jaz i sačuvala stabilnost.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -