Članovi Udruženja “Zelene beretke”, borci Armije RBiH i građani Sarajeva danas su se okupili u ulici Hamdije Kreševljakovića, bivšoj Dobrovoljačkoj, kako bi obilježili godišnjicu jednog od presudnih događaja u odbrani glavnog grada Bosne i Hercegovine. Predsjednik Udruženja “Zelene beretke” Stari Grad, Vahid Alić, istakao je značaj ovog datuma i počast koju treba odati borcima koji su dali svoje živote za odbranu Sarajeva i BiH.
Na današnji dan, drugi i treći maj se obilježavaju kao najznačajniji datum iz perioda agresije na BiH. Ovaj dan označava odbranu Sarajeva, BiH, ali i predsjednika RBiH, Alije Izetbegovića, napomenuo je Alić. Podsjetio je da je kolona JNA postala legitimna meta nakon što je dan ranije napala Predsjedništvo i pokušala izvesti državni udar, te zadržala predsjednika Izetbegovića i članove njegove delegacije na sarajevskom aerodromu.
Alić je istakao da je JNA krajem 1991. i početkom 1992. godine premjestila svoje teško naoružanje na padine Sarajeva s izgovorom da ih zakopava kako bi branila grad od eventualnih napada. Međutim, to je bio prvi korak u stvaranju čvrstog obruča oko Sarajeva koji je JNA predala paravojnim jedinicama.
Opsada grada Sarajeva, koja je započela 3. maja, trajala je najduže u povijesti modernog ratovanja. Tačno 1.425 dana borci su se hrabro suprotstavljali agresoru, pokazujući svoju hrabrost i odanost svom gradu i državi. Stoga, članovi Udruženja “Zelene beretke” imaju posebne emocije prema ovom datumu, kao simbolu hrabrosti i otpora.
Ovaj događaj podsjeća nas na važnost solidarnosti, hrabrosti i zajedničke borbe za slobodu i nezavisnost. Istovremeno, današnji skup predstavlja snažnu poruku o očuvanju sjećanja na sve žrtve odbrane Sarajeva i BiH te o važnosti njihovog značaja za nacionalni identitet.
U organizaciji Udruženja “Zelene beretke”, ovom svečanom prilikom prisustvovali su bivši borci, građani Sarajeva, ali i brojni predstavnici institucija Bosne i Hercegovine, kojima su se članovi Udruženja zahvalili na podršci i prisustvu.
Događaj je protekao bez ikakvih incidenata i predstavljao je prigodu za podsjećanje na teške trenutke i hrabrost onih koji su se suprotstavili agresoru, a istovremeno se izmjenjivala snažna poruka da se herojska priča brani i dalje, 25 godina nakon završetka rata.
Sarajevo, kao simbol otpora i hrabrosti, ostaje trajni podsjetnik na vrijednost slobode i nezavisnosti, te nas obavezuje na očuvanje mira i suživota različitih naroda, koji su zajedno branili svoj grad i svoju domovinu.