Imajući u vidu učestale upite pacijenata i medija, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) obavještava javnost da je trenutno suočen s problemom nedostatka određenih lijekova za onkološke pacijente. Kao rezultat toga, privremeno nije moguće pružiti kontinuiranu terapiju pacijentima.
Iako KCUS ne nabavlja citostatike, nabavka i plaćanje ovih skupih i rijetkih lijekova su u nadležnosti Federalnog fonda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH). Klinička apoteka KCUS-a, na osnovu zahtjeva klinika koje apliciraju onkološke lijekove, dostavlja potrebne citostatike Zavodu za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH. Nakon provedene procedure javne nabavke, Zavod vrši kontinuiranu nabavku citostatika od dobavljača.
Međutim, proizvođači i dobavljači citostatika često imaju nedostatak ovih lijekova na globalnom tržištu. To dovodi do kašnjenja isporuke lijekova u FBiH, a s obzirom na to i u KCUS. Nedostatak citostatika predstavlja dugoročno i složeno pitanje koje zahtijeva sistemski pristup i rješenje.
KCUS ističe da se paralelno vode pregovori i stručne konsultacije vezane za probleme zdravstvenog sistema, posebno u vezi s nabavkom lijekova i citostatika. Cilj je pronaći sistemsko rješenje koje će omogućiti kontinuitet terapije za onkološke pacijente. KCUS je svjestan važnosti ovog problema i radi sve što je u njihovoj moći kako bi se osigurala što brža nabavka potrebnih lijekova za pacijente koji se liječe od teških oblika bolesti.
U međuvremenu, KCUS apeluje na razumijevanje pacijenata i njihovih porodica, te poručuje da će nastojati pružiti svu moguću podršku i obavijestiti ih o svim promjenama u vezi sa nabavkom citostatika.
Nedostatak citostatika predstavlja ozbiljan problem koji zahtijeva hitno djelovanje, kako bi pacijenti dobili adekvatnu terapiju i brigu koja im je potrebna u borbi protiv raka. Očekuje se da će se stručnjaci i nadležne institucije zajednički angažovati na rješavanju ovog problema, kako bi onkološki pacijenti dobili sigurnost i pristup neophodnim lijekovima.