Zaustavljanje jedinica bivše JNA u njihovom pohodu 2. maja 1992. godine bio je prijelomni trenutak u odbrani države, tvrdi Mirko Pejanović, bivši član Predsjedništva RBiH. Pripadnici Teritorijalne odbrane i MUP-a RBiH tog dana su pokazali da zauzimanje glavnog grada države neće biti jednostavno, a istovremeno su razbili plan da se nakon zauzimanja zgrade Predsjedništva instaliraju snage koje bi bile u službi JNA i Miloševićevog režima.
Pejanović ističe da je odbrana 2. maja omogućila Predsjedništvu RBiH da organizuje Oružane snage, otpor i odbranu, te na kraju i pregovore o miru za BiH. Bez sačuvanog Predsjedništva, tokovi rata u BiH bi možda bili drugačiji.
Pejanović se također prisjeća događaja dan poslije, kada je došlo do razmjene vatre između vojnika JNA i patriotskih snaga tokom razmjene između Alije Izetbegovića i generala Milutina Kukanjca. On naglašava da se događaji iz bivše Dobrovoljačke ulice i danas zloupotrebljavaju u interpretaciji ratnih događaja u Sarajevu.
Pejanović demantira tvrdnje institucija RS i Srbije da su u Dobrovoljačkoj ubijena 42 vojnika, navodeći da je sam Kukanjac izjavio da je poginulo samo šest pripadnika JNA. On ističe kako su snage agresije spremne da zapostave istinu, dok je general Kukanjac ostao pošten i odgovoran.
Usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a danas služi kao povod najave novih sukoba, koje je Vlada RS najavila u pismu Vijeću sigurnosti UN-a. Pejanović podsjeća na stav brojnih država da je genocid u Srebrenici najveća mrlja na savjesti Evrope.
Pejanović također odbacuje mogućnost novog rata, ističući da su verbalni napadi i nacionalistička retorika jedno, dok je upotreba vojne sile isključena unaprijed jer je NATO savez u decembru 1995. dobio ovlaštenje da implementira mir u okviru vojnog dijela Dejtonskog sporazuma.