Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u podnijela rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine, otkriveno je da će rezolucija o genocidu u Srebrenici biti razmatrana u okviru redovne sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira”, a ne na posebnoj sjednici kao što je bilo planirano.
Sjednica Generalne skupštine, na kojoj će se raspravljati o situaciji u Bosni i Hercegovini, zakazana je za 15. maj. Međutim, sjednica neće biti posvećena isključivo rezoluciji o genocidu u Srebrenici, već će se razmatrati u sklopu opće teme “Kultura mira”.
Ova odluka je izazvala promjenu planova, ali je istovremeno spriječila da rezolucija bude iskorištena kao argument protiv pitanja punopravnog članstva Palestine u UN-u. Neki, uključujući Rusiju, su se protivili usvajanju rezolucije te su željeli koristiti pitanje Palestine kako bi je osporili.
Razmatranje rezolucije će početi nakon pet radnih dana od njenog podnošenja, što znači da će to biti sljedeće sedmice s obzirom na predstojeće praznike i vikend. Činjenica da će rezolucija biti razmatrana prije sjednice Vijeća sigurnosti UN-a naglašava njenu važnost i potrebu za međunarodnim priznanjem genocida u Srebrenici.
Rezolucija, koja zahtijeva međunarodno obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, poput obilježavanja holokausta i genocida u Ruandi, ima ključnu ulogu u suočavanju s prošlošću i sprječavanju negiranja genocida.
Očekuje se da će ova inicijativa pružiti pravo na istinu i pravdu žrtvama i njihovim obiteljima, kao i osnažiti međunarodni konsenzus o važnosti suočavanja s tragičnim događajima iz prošlosti.
S obzirom na sve navedeno, važno je da Bosna i Hercegovina ostane ustrajna u svojim naporima da rezolucija bude usvojena i da se tako prizna genocid u Srebrenici kao zločin protiv čovječnosti.