Emra Hamidović, doktorica veterinarske medicine iz Bosne i Hercegovine, nakon završetka studija otputovala je u humanu misiju u Južnoj Africi, gdje je počela raditi na revolucionarnoj metodi izrade protuotrova za zmijski ugriz. U saradnji sa timom „Snake Pharm“, dr. Hamidović ima cilj ubrzati i olakšati proces izrade protuotrova koji je do sada bio dugotrajan i skup.
Dosadašnja metoda za izradu protuotrova uključivala je uzimanje otrova zmija i ubrizgavanje u velike životinje, najčešće konje, čekajući da njihovo tijelo proizvede antitijela. Nakon toga, krv životinje se uzimala i iz nje se izdvajala plazma koja se koristila kao protuotrov. Ovaj proces je trajao do 18 mjeseci i bio je rizičan za ljude i životinje.
Novom metodom koju razvija dr. Hamidović, izrada protuotrova traje samo sat vremena. Kako objašnjava, krv zmije već sadrži protuotrov, pa je nakon uzimanja krvi potrebno samo sačekati da se plazma slegne. Ova metoda smanjuje rizik i troškove te omogućava da se uzima krv i od neotrovnih zmija koje se hrane otrovnicama.
Nedostatak protuotrova u veterinarkim ambulantama je čest problem u našem području, a nova metoda bi mogla pomoći u olakšavanju ovog problema. Dr. Hamidović ističe da je edukacija građana veoma važna kako bi se izbjegla masovna panika i neopravdani strah. Ona savjetuje da se u slučaju susreta sa zmijom udaljimo od nje jer ona ne smatra ljude plijenom i napada samo ako se osjeti ugroženom.
Ukoliko dođe do ugriza zmije, bitno je ostati smiren. Otrov naših zmija djeluje lokalno i širi se krvlju, pa stoga ne treba paničariti. Preporučuje se u slučaju ugriza da se skinu nakit i prereže odjeća na mjestu ugriza kako bi se smanjilo otjecanje otrova. Dr. Hamidović napominje da zbog spore brzine širenja otrova zmija našeg područja, imamo nekoliko sati na raspolaganju da se dođe do prve ambulante.
Dr. Hamidović planira povratak u Afriku gdje će se duže zadržati kako bi nastavila sa usavršavanjem i sticanjem znanja o novoj metodi izrade protuotrova za zmijski ugriz. Ova revolucionarna metoda imat će dugoročne pozitivne efekte na zaštitu ljudi i životinja od zmijskog ugriza, kako u Južnoj Africi, tako i u drugim dijelovima svijeta.