Mladi iz srednjih škola Kantona Sarajevo okupili su se u prirodnom ambijentu planinarskog doma Brezovača na Igmanu gdje su kroz upoznavanje, druženje i različite edukativne aktivnosti razvijali socijalne vještine, posebno usmjerene ka prevenciji ovisnosti o internetu.
Kamp pod nazivom “Kamp bez interneta” organizovan je sa ciljem da mladi provedu vrijeme u prirodnom okruženju bez interneta te se fokusiraju na razvijanje socijalnih vještina koje su važne za njihovo zdravo odrastanje.
“Naša korporativna filozofija je da mi kao institucija možemo biti uspješni samo ako je i zajednica u kojoj poslujemo uspješna. S obzirom da djeca i mladi predstavljaju našu budućnost zadovoljstvo nam je pružiti podršku aktivnostima koje se tiču razvijanja njihovih zdravih i kvalitetnih socijalnih navika. Mislimo da je ovaj kamp u tom smislu bio izuzetno uspješan”, izjavio je Ramo Karović, direktor Filijale Sparkasse Banke Sarajevo koja je podržala ovu inicijativu.
Kroz intenzivne edukativne aktivnosti, kao i socijalne vježbe i igre, mladi su imali priliku naučiti nove vještine komunikacije, rješavanja konflikata i prepoznavanja faktora koji dovode do ovisnog ponašanja. Također, imali su priliku upoznati se sa znakovima ovisnosti o internetu i kako prevenirati eventualnu ovisnost.
“Naš cilj je bio da mladi shvate koliko je važno provoditi kvalitetno vrijeme s vršnjacima, bez upotrebe mobilnih telefona i interneta. Kroz različite vježbe i interaktivne radionice, mladi su stekli svijest o važnosti saradnje, formiranju zdravih životnih navika i razumijevanju važnosti kvalitetnog provođenja slobodnog vremena”, istakao je organizator kampa.
Program “Kamp bez interneta” pokazao se kao uspješna inicijativa koja je doprinijela razvoju socijalnih vještina mladih i podizanju svijesti o problemima ovisnosti o internetu. Organizatori i pokrovitelji planiraju nastaviti sa sličnim programima i ubuduće, kako bi mladi imali priliku za kvalitetno druženje i razvoj socijalnih vještina.
“Kamp bez interneta” predstavlja korak naprijed ka stvaranju svijesti o zdravom načinu korištenja interneta i važnosti provođenja vremena u stvarnom svijetu. Nadamo se da će ovakvi programi postati sve češći i da će mladi imati mogućnost za kvalitetno odrastanje i razvoj socijalnih vještina.